W y s t a w y   s t a ł e

POLSKA SZTUKA WSPÓŁCZESNA

 

Od 11 września 2011 wystawa udostępniona jest w nowej aranżacji i nowym miejscu - na wyremontowanym poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest jedną z najbogatszych i najcenniejszych w kraju. Liczy ponad dwadzieścia tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji
happeningów.

 

 

Stała wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej – będąca autorską propozycją jej kuratora Mariusza Hermansdorfera – jest prezentacją obszernych zestawów prac wybranych artystów, od ich dzieł najwcześniejszych do ostatnich. W ten sposób przez ewolucję artystyczną najwybitniejszych twórców ukazane są ogólne przemiany plastyki powojennej.

    

     Jan Lebenstein, Karpacki (Carpathien), 1965

 

Równolegle eksponowane są trzy główne nurty sztuki nowoczesnej. W pierwszym przedstawione są prace artystów, którzy wykorzystując wzory zaczerpnięte z natury, tworzą zharmonizowane układy formalne i barwne. Są to przede wszystkim dzieła zaliczane do kierunku zwanego koloryzmem i jego kontynuacji. Szeroko rozumianą postawę emocjonalną, wyrażającą się przez ekspresję i metaforę, reprezentują artyści pozostający pod wpływem dwóch tendencji artystycznych: ekspresjonizmu i nadrealizmu. Zwolennicy sztuki racjonalnej, geometrycznej wyznaczają charakter trzeciego, ostatniego ciągu ekspozycyjnego galerii.

 

Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to pokaz rozpoczynający się dziełami pochodzącymi z pierwszej dekady XX wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza intensywnej działalności kolekcjonerskiej prowadzonej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Istotnym uzupełnieniem zbiorów sztuki współczesnej są dary samych artystów i ich spadkobierców. W ten sposób kolekcja wzbogaciła się o prace m. in. Magdaleny Abakanowicz, Waldemara Cwenarskiego, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Alfonsa Mazurkiewicza i Józefa Szajny.

 

         

 

 

tekst: Iwona Gołaj, Grzegorz Wojturski, Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Przewodnik, wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2006. 

 


MULTIMEDIA I SPECJALNA TRASA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

 


 

__________________________________________________________________

 

 

MUZEUM NARODOWE. PRZEWODNIK 

dowiedz się więcej i zobacz najciekawsze obiekty kolekcji 

(pliki do ściągnięcia):

 

Sale 1-2

Sale 3-4

Sale 5-7

Sale 8-10 

Sala 11, korytarz

Ekspozycja M. Abakanowicz

Ekspozycja Ceramika i szkło