Wystawy stałe 

 

 

 

 

 

Wystawy czasowe

 

 

„Inwencja i naśladownictwo. Dawna grafika włoska ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
17 października – 17 grudnia 2017

Prezentacja bogatej kolekcji włoskich rycin XVI-XIX w. jest okazją do poznania i podziwiania różnorodności tematów oraz wirtuozerii technicznej dawnej sztuki graficznej. Na wystawie pokazano grafikę oryginalną, opartą na własnych pomysłach, w dużej mierze autorstwa malarzy rytowników. Pośród tych prac znajdziemy dzieła artystów z XVI-wiecznej Bolonii – Giulia Bonasonego i Agostina Carracciego, mistrzów XVII-wiecznej akwaforty, takich jak Giovanni Benedetto Castiglione, Pietro Testa, Salvatore Rosa czy Stefano Della Bella, a także przykłady motywów pejzażowych głównie z XVII i XVIII w. w interpretacji m.in. Marca Ricciego, Giuseppe Vasiego i Giovanniego Battisty Piranesiego. Zaprezentowana jest również grafika reprodukcyjna, odtwarzająca przede wszystkim wzory malarskie.

W tej części wystawy można podziwiać różne techniki służące uzyskaniu efektu doskonałej imitacji rysunku lub malowidła: m.in. na przykładzie XVI-wiecznych miedziorytów Marcantonia Raimondiego i jego uczniów, drzeworytów światłocieniowych XVI i XVII w. autorstwa Antonia da Trento czy Bartolomea Coriolana, czy też dzieł wykonanych techniką punktowaną, która zdominowała twórczość Francesca Bartolozziego.

 

 

„Skarb średzki”
3 października – 30 grudnia 2017

Jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w Europie w XX w. przez trzy ostatnie miesiące roku będzie prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwiedzający będą mogli podziwiać wyjątkowej klasy koronę wykonaną w XIV w., zaponę, zawieszki, pierścienie, sygnet z motywem półksiężyca i gwiazdy, taśmę zdobniczą przeznaczoną do okuwania cennych przedmiotów oraz część odnalezionych złotych monet. Korona jest najcenniejszą częścią skarbu średzkiego. Jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Drugim pod względem wartości klejnotem jest kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem cesarskiego orła. Na wystawie pokazane zostaną również dwie złote zawieszki z końca XII w. używane jako ozdoba głowy kobiecej (zdobione filigranem oraz szafirami, cytrynami, granatami i perłami), druga skromniejsza para zawieszek, zapinka z figurką ptaka, złote pierścienie, taśma zdobnicza przeznaczona do okuwania cennych przedmiotów oraz złote i srebrne monety. Zaprezentowane będą także elementy skarbu odzyskane z rąk prywatnych w 2005 r.

 

 

„Nabytki 2017”
3 – 29 października 2017

 W 2017 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło się o osiem cennych zabytków. Kolekcja dalekowschodnia uzyskała wykonane w Chinach i Południowo-Wschodniej Azji rzeźby buddyjskie: Zielonej Tary, Buddy Siakjamuniego oraz bodhisattwy Guanina, a zbiory sztuki polskiej i pamiątek narodowych z czasów od XVII do XX wieku poszerzyły się o szklany puchar z przedstawianiem Naczelnika Tadeusza Kościuszki, szklanicę z przedstawieniem postaci kosyniera z uniesionym sztandarem w ręku na tle wschodzącego słońca, dwie szklanice z wizerunkiem Napoleona Bonaparte oraz elegancką filiżankę z portretem księcia Józefa Poniatowskiego. Realizację zakupu obiektów umożliwiły granty przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Więcej informacji: