Wystawy stałe 

 

 

 

 

 

Wystawy czasowe

 


 

„Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”
13 czerwca – 24 września 2017
Pierwsza tak obszerna ekspozycja bezcennych zabytków złotnictwa sakralnego, wypożyczonych z katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Skarbiec tej świątyni pozostaje w dalszym ciągu zarówno jednym z najbogatszych zasobów dawnego złotnictwa sakralnego w naszej części Europy, jak i najmniej rozpoznanym przez naukę materiałem zabytkowym, który ma wszelkie prawo tworzyć podwaliny wiedzy na temat historii rzemiosła artystycznego Wrocławia. Kolekcja ta nie dość, że prawie w całości szczęśliwie ocalała z pożogi wojennej, to jeszcze została w ostatnim okresie wojny uzupełniona o precjoza ewakuowane z licznych kościołów na terenie wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Tym sposobem powstał bezcenny zbiór vasa sacra, na którego zasobność składają się sztandarowe wyroby złotnicze od czasów gotyku po XX-wieczny modernizm i najnowsze wyroby złotnictwa sakralnego z drugiej połowy poprzedniego stulecia.

 

 

Dawne instrumenty matematyczne
13 czerwca – 13 sierpnia 2017

Kameralny pokaz kilkunastu zabytkowych przyrządów matematycznych służących do skomplikowanych pomiarów. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, jak one wyglądały, ale również poznać zasady ich działania. Wśród eksponatów znajdą się m.in. kasa rejestrująca „nieprzekupny kasjer” i unikatowa płytka miedziorytnicza z XVII w. z tabliczką mnożenia Napiera.

 

„Para – buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków”

2 czerwca – 27 sierpnia 2017
Wystawa poświęcona twórczości Ewy i Pawła Pawlaków jest zaproszeniem do kipiącej kolorami podróży po światach wykreowanych przez wrocławskich grafików przede wszystkim w przestrzeniach zaprojektowanych książek, ale także teatru lalek i rzeźby. Zgromadzone na wystawie oryginały prac pozwolą zwiedzającym przyjrzeć się rozmaitości technik stosowanych przez artystów oraz doskonałości wykonania. Zobaczymy różne stylistyki, bogactwo tematyki, związki z tradycją i eksperymenty na polu grafiki książkowej, w której to dyscyplinie oboje stali się niekwestionowanymi mistrzami. Na wystawie znajdziemy naturalnie realizacje małżeństwa Pawlaków z obszaru ilustracji książki dziecięcej, w tym wspólne prace, ale również nie tak dobrze rozpoznane projekty ilustracji do literatury pięknej Pawła i efekty działalności translatorskiej Ewy.

 

„Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe”
4 kwietnia – 25 czerwca 2017

Skrzynie cechowe to wyjątkowe sprzęty, które dawniej stanowiły wyposażenie domów cechowych. Użytkujący je rzemieślnicy nazywali je „skarbem”, „skarbcem”, „matką” i przechowywali w nich najcenniejsze przedmioty, takie jak statuty, insygnia władzy, klejnoty. Kolekcja skrzynek cechowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do największych w polskich zbiorach. Na wystawie pokazanych zostanie 50 eksponatów pochodzących z okresu od XVI do XX w., wśród nich przepięknie dekorowane skrzynie ceremonialne używane podczas ważnych spotkań i uroczystości.

 

„Kolekcja sfragistyczna Friedricha Augusta Vossberga” 
14 marca – 28 maja 2017

Prezentacja wybranych zabytków pochodzących ze zbiorów Friedricha Augusta Vossberga (1800–1870), które pozyskano dla Wrocławia w 1875 r. Vossberg był urzędnikiem zatrudnionym w Banku Centralnym Prus w Berlinie, a prywatnie zgłębiał wiedzę na temat dziejów mennic krzyżackich oraz Gdańska i Torunia. W 1854 r. opublikował katalog monet mennic Polski i Litwy, w 1864 – Brandenburgii.