Wystawy stałe 

 

 

 

 

 

Wystawy czasowe

 

Nature morte. Biżuteria”
19 lutego – 13 kwietnia 2017

 

Wystawa towarzysząca ekspozycji „Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę” prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł.


Zamysłem twórców tego pokazu jest z jednej strony pokazanie płynności pomiędzy biżuterią a innymi dziedzinami sztuki, a drugiej zwrócenie uwagi na bardzo nietypowy dla tego medium temat martwej natury. Niektóre z prezentowanych prac są wprost biżuterią i martwą naturą, inne kojarzą się z tytułowymi pojęciami poprzez różnego rodzaju podobieństwa, analogie. Pokazane zostaną prace 80 autorów z całego świata, w tym kilku reprezentantów nowo powstałej Pracowni Biżuterii z Katedry Wzornictwa ASP im. Eugeniusza Gepperta.

 

In facie Ecclesiae. Kwatera ołtarzowa z przedstawieniem zaślubin Marii i przedstawieniem postaci św. Katarzyny Aleksandryjskiej – ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
17 stycznia – 19 marca 2017


Pierwsza prezentacja urokliwej i tajemniczej późnogotyckiej kwatery ołtarzowej zakupionej do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1989 r. Dwustronnie malowane dzieło przedstawia Zaślubiny Marii na awersie i fragment postaci św. Katarzyny na odwrocie. Powstało pod koniec XV w. w jednej z nadreńskich pracowni, lecz nic nie wiadomo o jego pierwotnym miejscu przeznaczenia oraz drodze, jaką przebyło nim zasiliło zbiory krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodońskiego. Przed pokazem kwaterę poddano konserwacji oraz badaniom pozwalającym na analizę malowideł we fluorescencji UV, w podczerwieni i przy zastosowaniu spektrometru rentgenowskiego. Wystawę uatrakcyjni obecność fragmentów XV-wiecznych tkanin i elementów strojów.
Miejsce: II piętro


 

YANG SHUANGLIN. Współczesny chiński wenren: malarz i erudyta
wystawa przedłużona do 12 marca 2017

 
Malarstwo Yang Shuanglina zaprezentowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu wpisuje się w gatunek chińskiego malarstwa pejzażowego shanshiu (góry i woda). W kompozycjach tworzonych przez artystę dominują przedstawienia góry Qin z prowincji Shaanxi oraz Wen Anyi – dawnej przystani cesarskiej poczty, którą Yang Shuanglin zrewitalizował. Na wystawie poza malarstwem Yang Shuanglina znajdą się obiekty związane z tradycyjną pracownią chińskiego artysty między innymi „cztery skarby gabinetu” oraz przedmioty związane z życiem codziennym dawnych wenren.
Miejsce: Poddasze

 

Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku”
wystawa przedłużona do 12 marca 2017

 
Jak dawniej wykonywano meble, w jaki sposób je dekorowano, do czego służyły pultynek, kabinet i skrzynka-kramik? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pokazanych zostało blisko 200 zabytków pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do baroku. Trzy stulecia XV a XVII wiekiem to czas, kiedy udoskonalał się warsztat stolarski, kształtowały się jego najważniejsze reguły techniczne. Tworzone wtedy sprzęty domowe stały się w wielu przypadkach prototypami mebli używanych dzisiaj, a wymyślone wówczas zdobienia stosowane są również współcześnie. Wystawie towarzyszy katalog będący pionierskim dziełem w muzealnictwie polskim –
jest to pierwsze opracowanie poświęcone meblom XV–XVII w. z rodzimych zbiorów.
Miejsce: Poddasze