Wystawy stałe 

 

 

 

 

 

Wystawy czasowe

 


„Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe”
4 kwietnia – 25 czerwca 2017

Skrzynie cechowe to wyjątkowe sprzęty, które dawniej stanowiły wyposażenie domów cechowych. Użytkujący je rzemieślnicy nazywali je „skarbem”, „skarbcem”, „matką” i przechowywali w nich najcenniejsze przedmioty, takie jak statuty, insygnia władzy, klejnoty. Kolekcja skrzynek cechowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do największych w polskich zbiorach. Na wystawie pokazanych zostanie 50 eksponatów pochodzących z okresu od XVI do XX w., wśród nich przepięknie dekorowane skrzynie ceremonialne używane podczas ważnych spotkań i uroczystości.

 

„Kolekcja sfragistyczna Friedricha Augusta Vossberga” 
14 marca – 28 maja 2017

Prezentacja wybranych zabytków pochodzących ze zbiorów Friedricha Augusta Vossberga (1800–1870), które pozyskano dla Wrocławia w 1875 r. Vossberg był urzędnikiem zatrudnionym w Banku Centralnym Prus w Berlinie, a prywatnie zgłębiał wiedzę na temat dziejów mennic krzyżackich oraz Gdańska i Torunia. W 1854 r. opublikował katalog monet mennic Polski i Litwy, w 1864 – Brandenburgii.  

 

In facie Ecclesiae. Kwatera ołtarzowa z przedstawieniem zaślubin Marii i przedstawieniem postaci św. Katarzyny Aleksandryjskiej – ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
17 stycznia – 30 kwietnia 2017


Pierwsza prezentacja urokliwej i tajemniczej późnogotyckiej kwatery ołtarzowej zakupionej do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1989 r. Dwustronnie malowane dzieło przedstawia Zaślubiny Marii na awersie i fragment postaci św. Katarzyny na odwrocie. Powstało pod koniec XV w. w jednej z nadreńskich pracowni, lecz nic nie wiadomo o jego pierwotnym miejscu przeznaczenia oraz drodze, jaką przebyło nim zasiliło zbiory krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodońskiego. Przed pokazem kwaterę poddano konserwacji oraz badaniom pozwalającym na analizę malowideł we fluorescencji UV, w podczerwieni i przy zastosowaniu spektrometru rentgenowskiego. Wystawę uatrakcyjni obecność fragmentów XV-wiecznych tkanin i elementów strojów.
Miejsce: II piętro