Dla dorosłych 

 

  

 
 

   


  

  

MAJ 2016 

 

  


 

 

28 maja, godz. 12.00
„Czar i wdzięk. O twórczości portretowej Élisabeth Vigée-Lebrun” - wykład Iwony Gołaj

Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego
Na wystawie „Sztuka europejska XV-XX wieku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazywany jest Portret księżnej Fanny Biron (1810) autorstwa Élisabeth Vigée-Lebrun (1755-1842). Tematem wykładu będzie życie i twórczość tej cenionej artystki, ulubionej portrecistki królowej Francji Marii Antoniny. Wstęp wolny, sala 116.

 


 

28 maja, godz. 13.00
Spacer z wolontariuszami

WYDARZENIE ODWOŁANE. PRZEPRASZAMY.

 


 

28 maja, godz. 14.00-17.00
Nie tylko dla matek i córek: projektowanie ubioru - warsztaty na Dzień Matki

Wydarzenia towarzyszące wystawie Modna i już! Moda w PRL
Uczestnicy zapoznają się z różnymi sposobami projektowania ubioru, przyjrzą się pracom znanych projektantów i stworzą własne stylizacje za pomocą różnych technik artystycznych. Warsztaty poprowadzą Agnieszka Herzog i Violetta Łata z Pracowni A tu się szyje. Bilet w cenie 20 zł (upoważnia do zwiedzenia wystawy).
Obowiązują zapisy (od 18 maja) pod adresem: zapisy@mnwr.art.pl

 29 maja, godz. 12.00
„Awangarda dwudziestolecia międzywojennego” - wykład Jadwigi Jasińskiej Sadury

Cykl: Kurs historii sztuki
W czasie wykładu prelegentka omówi wybrane dzieła najważniejszych artystów tworzących w latach 20. i 30. XX wieku. Wstęp z biletem za 5 zł, sala 116.

 


 

 

CZERWIEC 2016

 

 


 

5 czerwca, godz. 12.00
Sztuka współczesna (cz. 1) - wykład Iwony Gołaj

Cykl: Kurs historii sztuki
Prelegentka omówi główne kierunki i najważniejszych artystów w europejskiej i amerykańskiej sztuce XX i XXI wieku. Najwybitniejszą indywidualnością w plastyce światowej dwudziestego stulecia był Pablo Picasso. Twórczość tego artysty to symbol nowoczesności. Pokazanie na wykładzie obszernego wyboru jego prac pozwoli zweryfikować ten pogląd. Sala 116, wstęp z biletem za 5 zł.

 


 

11 czerwca, godz. 12.00
Dzień otwarty wokół wystawy
Ziarnko do ziarnka... Kupieckie narzędzia miernicze
W programie wykłady i zabawy dla dzieci.

 11 czerwca, godz. 12.00
Najważniejsze ordery i odznaczenia Europy - wykład Michała Pieczki

Cykl: Piękne i użyteczne
Podczas wykładu poświęconego zagadnieniom rzemiosła artystycznego zostaną przedstawione najważniejsze historyczne i współczesne odznaczenia przyznawane w Europie. Omówione zostaną m.in. bardziej znane ordery, jak Złotego Runa, Ducha Świętego, Orła Białego czy Virtuti Militari, oraz te mniej obecne w świadomości odbiorców kultury, jak przykładowo Order Gwiazdy Polarnej, Order Słonia czy Świętego Stanisława. 

Wstęp wolny, sala 116.

 


 

11 czerwca, godz. 13.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Modna i już! Moda w PRL
Prowadzi Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Wstęp z biletem na wystawę, obowiązują zapisy od 1 czerwca pod adresem zapisy@mnwr.art.pl

 18 czerwca, godz. 12.00
Kobieta w modzie PRL-u - wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki

Cykl: Kobieta w świecie sztuki
Kuratorka wystawy Modna i już. Moda w PRL opowie słuchaczom o specyfice i różnorodności mody damskiej w niełatwych czasach PRL-u. Podczas wykładu przedstawione zostaną kreacje najważniejszych projektantów i projektantek, poszukujących w nich odskoczni do szarej codzienności komunistycznej Polski. Wykład towarzyszy wystawie czasowej Modna i już. Moda w PRL.

Wstęp wolny, sala 116.

 


 

18 czerwca, godz. 15.00
Plejada artystów współczesnych - Grupa LUXUS
Celem cyklu jest prezentacja twórczości polskich artystów, których prace wystawiane są w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tym razem spotkanie będzie poświęcone Grupie LUXUS.

Wstęp wolny, sala 116.

 


 

19 czerwca, godz. 12.00
Sztuka współczesna (cz. 2) - wykład Iwony Gołaj

Cykl: Kurs historii sztuki
Na podstawie twórczości wybranych artystów starszego i młodszego pokolenia – Edwarda Dwurnika, Natalii Lach-Lachowicz, Wilhelma Sasnala, Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry prelegentka spróbuje ukazać różnorodność i wielowątkowość polskiej sztuki współczesnej.
Sala 116, wstęp z biletem za 5 zł.

 25 czerwca, godz. 12.00
Wieczorny spacer z Wassilim Kandinskim - wykład Magdaleny Musiał

Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego
Wassily Kandinsky to jeden z najważniejszych malarzy sztuki współczesnej, autor pierwszej na świecie abstrakcji. Jego obrazy należą dziś do najdroższych na świecie, a jeden z nich znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. „Wieczór” to obraz piękny i nastrojowy, można go podziwiać godzinami nieustannie odkrywając nowe znaczenia. Zapraszamy do wieczornej wędrówki nad górskie jezioro w Bawarii, wspólnie odkryjemy piękno malarskiego zmierzchu i wysłuchamy fascynującej opowieści o życiu malarza - prawnika, który kochał muzykę.
Wstęp wolny, sala 116.

 26 czerwca, godz. 11.00
Kapryjskie muzeum Jana Styki - wykład Beaty Stragierowicz

Cykl: Wokół Panoramy Racławickiej
Tematem wykładu będzie mało znane kapryjskie muzeum założone przez Jana Stykę. Prelegentka scharakteryzuje zgromadzone tam zbiory i opowie o ich losach po likwidacji placówki na Capri. Wstęp wolny, sala 116.

 


 

26 czerwca, godz. 12.00
Prawdy i półprawdy w Panoramie Racławickiej
- wykład Romualda Nowaka

Cykl: Wokół Panoramy Racławickiej
Zgodnie z ideą malarstwa panoramowego monumentalne dzieło miało przede wszystkim wiernie odtworzyć zdarzenie historyczne, a sposób malowania był tylko środkiem temu celowi służącym. Wszyscy twórcy Panoramy Racławickiej przed przystąpieniem do pracy przeprowadzili odpowiednie, szczegółowe studia nad racławicką batalią. Zaskakuje więc fakt, iż tak bardzo historycznie nastawieni malarze odstąpili w kilku momentach od prawdy historycznej.
Wstęp wolny, sala 116.

 


 

26 czerwca, godz. 13.00
Kossakowie – trzecie pokolenie batalistów - wykład Iwona Strzelewicz-Ziemiańska

Cykl: Wokół Panoramy Racławickiej
Znamy z wielu publikacji twórczość i życie rodziny Kossaków. Przede wszystkim znakomitego malarza Juliusza Kossaka, jego pierworodnego syna - Wojciecha oraz jego dwie córki - Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdalenę Samozwaniec. Zdecydowanie mniej wiadomo już o życiu trzeciego z batalistów, synu Wojciecha - Jerzym, zapowiadającym się w młodości na spadkobiercę talentu i sławy dziada i ojca, który to mawiał, że "będzie z Jurka tęgi malarz". W rzeczywistości, wychowany w mateczniku Kossaków - Kossakówce, ówczesnym salonie artystycznym i intelektualnym Krakowa, Jerzy Kossak był samoukiem, który zakończył edukację na maturze i bardziej znany jest jako kopista prac ojca, niż samodzielny malarz... Wstęp wolny, sala 116.

 

 


 

PROGRAM DO POBRANIA

 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Modna i już! Moda w PRL” – do pobrania 

  

ZAPRASZAMY!