Dla dorosłych 

 

  

 
 

   


 


 

Październik 2016

 

 

1 października, godz. 12.00
Ludyczność i wyrafinowanie w malarstwie Jacoba Jordaensa
Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego
Jacob Jordaens (1593-1678), wybitny flamandzki malarz epoki baroku będzie bohaterem wykładu Grzegorza Wojturskiego. Pochodzący z Antwerpii portrecista, dekorator, autor obrazów religijnych, scen mitologicznych i rodzajowych zasłynął z mistrzowskiego warsztatu malarskiego, bliskiego stylistycznie Rubensowi. Autor wykładu zwróci szczególną uwagę na charakterystyczne dla tego artysty przenikanie się wątków rodzajowych reprezentowanych dosadnymi typami chłopów i mieszczan flamandzkich z wyrafinowanymi tematami religijnymi lub mitologicznymi, poszukiwanymi przez odbiorców sztuki Jordaensa. Wstęp wolny.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.

 

1 października, godz. 11.00-15.00

Goście z dawnych czasów  - Chorągiew Najemna BREGA

Cykl: Dzień wokół nowej odsłony wystawy Rzeźby kamiennej 

W czasie dnia otwartego wokół nowej aranżacji wystawy śląskiej rzeźby kamiennej XII-XVI w. po Muzeum Narodowym przechadzać się będą średniowieczni panowie i damy z grupy rekonstrukcji historycznej Chorągiew Najemna BREGA, z któymi będzie można zrobić sobie z nimi zdjęcie i zapytać ich, jak to jest być rycerzem w XXI wieku. Wstęp wolny.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

 

1 października, godz. 14.00

Pokaz tańca XV-wiecznego

Cykl: Dzień wokół nowej odsłony wystawy Rzeźby kamiennej 

Pokaz tańca XV-wiecznego w wykonaniu zespołu Towarzystwa Kultury Dawnej Serenissima Wratislavia. Wstęp wolny.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, hol główny.

 

2 października, godz. 13.00
Dlaczego Wrocławska Europa?
Cykl: Wokół wystawyWrocławska Europa
Dyrektor Muzeum Narodowego dr hab. Piotr Oszczanowski poprowadzi zwiedzających przez wystawę „Wrocławska Europa”, opowiadając o szczególnych dla siebie dziełach oraz o znaczeniu całej ekspozycji. Wstęp z biletem na wystawę.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sale wystaw czasowych.  

 

8 października, godz. 12.00
Śląski Wawel. Artyści włoscy w służbie księcia Jerzego II
Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje
Miano Śląskiego Wawelu Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zyskał za sprawą włoskich artystów zatrudnionych przy przebudowie tego obiektu w połowie XVI w. w stylu renesansowym. Projekt był wzorowany na Zamku Królewskim w Krakowie. W czasie wykładu Barbara Przerwa przedstawi najważniejsze zagadnienia modernizacji zamku przeprowadzonej na zlecenie  księcia Jerzego II i jego żony Barbary z Hohenzollernów. Wstęp wolny.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.

 

8 października, godz. 10.00-17.00
Dzień wokół wystawy Wrocławska Europa

 

godz. 13.00 - Warstwa po warstwie… O konserwacji dzieł Strobla – oprowadzanie po wystawie

Przygotowania do wystawy „Wrocławska Europa” były ogromnym wyzywaniem dla konserwatorów. Wiele dzieł znajdujących się na stałe w kościołach i klasztorach w Polsce odzyskało swój dawny blask. O pracy konserwatora, niezwykłych odkryciach i technicznych zmaganiach opowie Joanna Zyzik-Lubasińska z Działu Konserwacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp z biletem na wystawę.

 

godz. 14.30 - Post, pasztety i imbir w cukrze, czyli co jadł Jan III Sobieski – wykład

XVII to czas wielkich uczt i bankietów. Doskonale pokazuje to stroblowska „Uczta u Heroda i ścięcie św. Jana Chrzciciela”. W naszych zbiorach znajduje się także „Uczta w Jaworowie”, na której skupimy się w czasie wykładu. Co jadano w XVII wieku? Jakie przysmaki można było spotkać na stołach możnowładców w czasie uroczystości, a jakie na co dzień? O barokowych kulinariach opowie nasz gość specjalny, dr hab. Jarosław Dumanowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, badacz z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK i autor opracowania najstarszej polskiej książki kucharskiej - Compendium ferculorum albo zebranie potraw oraz wielu innych publikacji dotyczących historii sztuki kulinarnej. Sala 116, wstęp wolny.

 

15 października, godz. 12.00
W przedsionku sławy. Historia malarstwa według kobiet
Cykl: Kobieta w świecie sztuki
Historia malarstwa to prawie zawsze przegląd twórczości mężczyzn. Tym razem prelegentka opowie o „historii sztuki według kobiet”. W porządku chronologicznym omówi dzieła najwybitniejszych artystek, w tym: Artemisii Gentileschi, Angeliki Kauffmann, a także współczesnej malarki amerykańskiej – Georgii O’Keeffe. Wykład wygłosi Iwona Gołaj. Wstęp wolny.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.  

 

15 października, godz. 13.00
Karol Ferdynand Waza – fundator i darczyńca. Złotnictwo na wystawie
Wrocławska Europa

Cykl: Wokół Wrocławskiej Europy
Jacek Witecki, kustosz zbiorów rzemiosła artystycznego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oprowadzi uczestników po wystawie „Wrocławska Europa”, skupiając się na niezwykłym złotnictwie XVII w. oraz roli biskupa Karola Ferdynanda Wazy jako mecenasa sztuki. Wstęp z biletem na wystawę.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sale wystaw czasowych.

 

16 października, godz. 12.00
Romanizm w Polsce
Cykl: Kurs historii sztuki
Michał Pieczka przybliży słuchaczom sztukę romańską w Polsce. Na przykładzie najważniejszych budowli sakralnych i świeckich oraz rzemiosła artystycznego omówi architekturę, malarstwo i rzeźbę tej epoki tworzone na ziemiach polskich. Wstęp z biletem za 5 zł.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.

 

22 października, godz. 12.00
Rzemiosło artystyczne w służbie przemijania
Cykl: Piękne i użyteczne
Prowadząca wykład Jadwiga Jasińska-Sadura omówi przedmioty, mające przechowywać pamięć o zmarłych, jak na przykład niezwykłe nagrobki, epitafia, biżuterię i inne zaskakujące pamiątki.
Wstęp wolny.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116. 

 

22 października, godz. 13.00
Pod płaszczem Marii i skrzydłem anioła – odcienie wczesnobarokowej pobożności
Cykl: Wokół Wrocławskiej Europy
Wykład w formie oprowadzania po wystawie będzie dotyczył religijnych obrazów Bartholomaeusa Strobla, Martina Lauterbacha oraz prac niezidentyfikowanych artystów. Zuzanna Mikołajek omówi zmiany, jakie zachodziły w sztuce na przełomie manieryzmu i baroku w sposobie postrzegania oraz obrazowania ważnych prawd i motywów religijnych. Wstęp z biletem na wystawę.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sale wystaw czasowych.  

 

27 października, godz. 17.30
Radżasthan – kraina kolorów
Cykl: Z Panoramą śladami dziedzictwa kulturowego
Prelegentka podzieli się z publicznością wrażeniami z wyprawy do jednego z najbardziej interesujących rejonów Indii – Radżasthanu. W swoim bogato ilustrowanym wykładzie przybliży słuchaczom piękno przyrody i sztuki tej części Półwyspu Indyjskiego. Prelekcje wygłosi Grażyna Wilk. Wstęp wolny.
Miejsce: Gmach Panoramy Racławickiej, ul. Purkyniego 11.

 

29 października, godz. 13.00
Spacer z wolontariuszami
Prowadzą: Ewa Michalewicz i Piotr Jaworski

Goście specjalni: Julia Bogacz i Antoni Kamiński

Będzie to opowieść o jedynym w swoim rodzaju "mieście z morza" - Wenecji, jej malarzach, "dmuchaczach szkła" z Murano, karnawale, wojnach, miłości i śmierci. Wenecką historię zilustrują muzycznie: Julia Bogacz i Antoni Kamiński śpiewając piosenki Hanki Ordonówny i Jacka Kaczmarskiego. W dalszej kolejności na zwiedzających czeka opowieść o Juliuszu Kossaku - malarzu samouku, który uprawiał sztukę arcytrudną - malował konie, a przecież konie nie pozują!

 

  • Wenecja – miłość i śmierć

Otello opowiada o swoich przygodach Desdemonie i jej ojcu Brabancjowi Carl Becker, 1880 (?), Sztuka europejska XV-XX w.
Poranek na wybrzeżu Ischii / Wybrzeże koło Neapolu Johan C. C. Dahl, 1822, Sztuka europejska XV-XX w.
 

  • Tylko koni żal…

Zjazd na polowanie Juliusz Kossak, 1855, Sztuka polska XVII-XIX w.
Bitwa pod Parkanami Juliusz Kossak, 1883, Sztuka polska XVII-XIX w.

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5. Wstęp wolny.


29 października, godz. 14.00
Pióro i kałamarz – czyli szkolne udręki dziadków i pradziadków
Cykl: Skarby muzealnej biblioteki
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Skarby muzealnej biblioteki” Maria Piotrowska opowie o dawnych przyborach do pisania oraz zaprezentuje zabytki z Działu Rzemiosła, takie jak ozdobne kałamarze, wyjątkowe rękopisy i książki ze zbiorów biblioteki. Następnie uczestnicy wezmą udział w warsztatach kaligraficznych prowadzonych przez Katarzynę Rohleder.
Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny. 

Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową (zapisy@mnwr.art.pl). Liczba miejsc ograniczona. Wstęp z biletem na warsztaty za 20 zł.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.

 

30.10, godz. 12.00
Gotyk
Cykl: Kurs historii sztuki
Dr Dariusz Galewski przedstawi najważniejsze zabytki sztuki gotyckiej w Europie. Na wybranych przykładach rzeźby, architektury i rzemiosła artystycznego omówi najistotniejsze zjawiska artystyczne tej fazy średniowiecza. Wstęp z biletem za 5 zł.
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116.  

 


 

Informacje o wykładach i zajęciach edukacyjnych w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego we Wrocławiu dostępne są po kliknięciu na logo oddziału:

 

 

 

 

ZAPRASZAMY!