A k t u a l n o ś c i

 

 

 

Zapraszamy na stronę internetową wystawy

"Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu"

 

 www.stworczerece.pl

 


 

 


 

 


 

Dzień otwarty wokół sztuki współczesnej

28 marca 2015

Wstęp wolny

 

Zapraszamy na dzień otwarty poświęcony czynnym obecnie wystawom czasowym:
„Śpiąca…” Barbary Idzikowskiej i „Wycinki, przecinki, zaimki…” Jana Jaromira Aleksiuna

 

PROGRAM:

 

godz. 10.30 
Kolaż, czyli zabawa z wyobraźnią
– warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Sławomir Ortyl.

 

godz. 13.30 
„Śpiąca…” Barbary Idzikowskiej
, oprowadzanie kuratorskie po wystawie - dr Barbara Banaś (hol MNWr., parter)
          
godz. 14.00 
„Wycinki, przecinki, zaimki…” Jana Jaromira Aleksiuna
, oprowadzanie po wystawie - dr Barbara Banaś w towarzystwie artysty Jana Jaromira Aleksiuna (sala 200, 2. piętro)
          
godz. 15.00 
Obiekt, rzeźba, instalacja. Współczesna sztuka szkła
- wykład Eweliny Kwiatkowskiej z Muzeum w Nysie
 

więcej


 

„Spacery z wolontariuszami”

28 marca 2015, godz. 13.00

 

Oprowadzają: Justyna Chojnacka i Patrycja Kwiecień


W każdą ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spacery po muzealnych galeriach.

 Przewodnikami będą wolontariusze Muzeum Narodowego we Wrocławiu,

którzy oprowadzać będą po przygotowanych przez siebie trasach.

 

Omawiane dzieła:

 

Skrzydła pentaptyku Pięciu Boleści Marii (awersy), pracownia Mistrza południowoniemieckiego pod wpływem malarstwa niderlandzkiego, 1507
Wystawa sztuki śląskiej XIV-XVI w.

 

Thomas Weissfeld, Figury świętych, 1704-1705
Wystawa sztuka śląskiej XVI-XIX w.

 

Georg Leonhard Weber, Popiersia Chrystusa i Ewangelistów, 1723-1725
Wystawa sztuki śląskiej XVI-XIX w.

 

Waldemar Cwenarski, Pieta, 1951
Wystawa polskiej sztuki współczesnej

 

Start: Hol wejściowy


13.02.2015

Zaginiony obraz Jacoba Jordaensa wrócił do Wrocławia

 

Po sześciu latach starań do Wrocławia wróciło dzieło Jacoba Jordaensa – artysty uważanego (obok P.P. Rubensa i A. van Dycka) za jednego z trzech głównych przedstawicieli Złotego Wieku malarstwa flamandzkiego. Obraz „Święty Iwo wspomaga biednych” przed II wojną światową wojną znajdował się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Sztuk Pięknych, w 1942 r. został ewakuowany do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim, skąd zaginął. Po koniec 2008 r. pojawił się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie i na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został z aukcji wycofany. W wyniku badań obiektu w podczerwieni odkryto niewidoczne gołym okiem znaki własnościowe wrocławskiego muzeum. Prowadzone przez polskie placówki dyplomatyczne, i trwające kilka lat negocjacje, doprowadziły do odzyskania obrazu. 

 

Odczuwam wielką radość, ponieważ po raz kolejny raz udaje się odnaleźć i przywrócić do zbiorów zaginiony w czasie działań wojennych obraz - mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieło Jacoba Jordaensa „Święty Iwo wspomaga biednych” z pewnością będzie jedną z najcenniejszych ozdób naszej wystawy stałej „Sztuka europejska XV-XX”.  Bardzo dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do odnalezienia i sprowadzenia obrazu, za wolę, zaangażowanie oraz za kilkuletni trud, który pokazuje, jak skomplikowane są sprawy odzyskiwania zaginionych dzieł sztuki, ale też świadczy o tym, że warto takie działania podejmować.

 

Historia obrazu

 

Uroczystość przekazania obrazu Jacoba Jordaensa.

Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych RP, dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

 


 

 

Informujemy, że w związku z przystąpieniem do programu "Kultura Dostępna", bilet na wystawy stałe dla uczniów i studentów do 26 roku życia kosztuje 1 zł.

 


 


 


21.01.2015

 

Zaginione w czasie II wojny światowej dzieło wraca do Wrocławia

 

Po sześciu latach starań do Polski wraca dzieło Jacoba Jordaensa (1593-1678). To - obok Rubensa i van Dycka - jeden z trzech głównych przedstawicieli Złotego Wieku malarstwa flamandzkiego. Obraz "Św. Iwo wspomaga biednych " zostanie przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

 

 

 


 

 

 

Kalendarze promujące wystawę "Stwórcze ręce" w nowych cenach

 

 

 

Kalendarz promujący wystawę "Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu" (16.03-15.06.2015)

uznany został przez portal Culture.pl za jeden z dziesięciu najfajniejszych kalendarzy poświęconych sztuce.

 

Od 14 stycznia obie wersje kalendarza - z pracami Jaroslava Vonki i kalendarz sakralny - można będzie kupić w naszej księgarni i sklepiku Panoramy Racławickiej w cenie 15 zł. Zapraszamy!

 

 

                                        

                 


Otwarcie wystawy "Estetyka rytuału. Chińska sztuka ludowa z kolekcji dr Zlaty Černy"

24 listopada 2014

 

      

 

 Fot. A. Podstawka


 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło się o kolejny cenny zabytek. 

Osiemnastowieczną rzeźbę przedstawiającą Buddę Amidę przekazał do zbiorów

wrocławski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

 

 

Amida Nyōrai
Japonia , XVIII w.,
Drewno, laka, złoto płatkowe kinpaku


Amida ubrany w prosty strój mnicha stoi na postumencie w kształcie kwiatu lotosu (renge za). Ręce ma złożone w geście witarka mudra, oznaczającym nauczanie. Mandorlę (kōhai), symbolizującą światło emanujące z Buddy, wypełniają stylizowane obłoki. Na uwagę zasługuje fakt, że mandorla wraz z figurą Amidy tworzą komplet. Wielokrotnie bowiem postać Buddy montowano do wyrzeźbionych później aureoli i „tronu lotosowego”.
Rzeźbę wykonano techniką „suchej laki” (kanshitsu zō) i pokryto złotem płatkowym (technika shippaku). Dekoracyjne, precyzyjnie wykonane, lecz skonwencjonalizowane w pozie i układzie szat przedstawienia wyróżniają buddyjską rzeźbę sakralną okresu Edo (1600 – 1868), w którym wykonano omawianą rzeźbę. 
Japońska rzeźba sakralna jest w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu reprezentowana bardzo skromnie, podobnie zresztą jak w innych zbiorach polskich muzeów. Ten interesujący i wartościowy zabytek, ukazujący podstawowe cechy ikonograficzne rzeźby z kręgu buddyzmu mahajanistycznego, jest niezwykle cennym, pod względem merytorycznym, uzupełnieniem wrocławskiej kolekcji.

Dorota Róż-Mielecka, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu


 

23.10.2014

 

Dzieła sztuki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Nowym Jorku, Pradze, Stambule
- wypożyczenia na inne wystawy

 

Jeden z najcenniejszych obrazów wrocławskiej kolekcji „Chrzest Chrystusa” Bartholomaeusa Sprangera pokazywany będzie od listopada 2014 do lutego 2015 w Metropolitan Museum w Nowym Jorku; do Pragi wypożyczona została płyta z rzeźbiarskim przedstawieniem świętego - powstała w XII w. i uznawana za jedno z czołowych osiągnięć rzeźby romańskiej na ziemiach polskich. Natomiast mieszkańcy Stambułu będą mogli oglądać od końca października 2014 do 18 stycznia 2015 obraz Jana Matejki „Utopiona w Bosforze”.

 

Więcej


23.09.2014

 

LAUR WROCŁAWIA DLA MUZEUM NARODOWEGO WE WROCŁAWIU

 

Miło nam poinformować, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało laureatem nagrody „Laur Wrocławia” przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. 
 


8.09.2014

 

Otwarcie wystaw: "Poczet królów polskich" Jana Matejki i "Konteksty. Bożena Sacharczuk. Ceramika" z udziałem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu otwiera wystawy

 

 

 

    

 


 

 

31.08.2014

 

Otwarcie wystawy Alfreda Lenicy

Najbardziej znane wielkoformatowe kompozycje olejne a także wcześniej niepokazywane akwarele, gwasze, rysunki i kompozycje abstrakcyjne malowane „do szuflady” w okresie socrealizmu można zobaczyć na otwartej 31 sierpnia wystawie Alfreda Lenicy. Pokazanych zostało prawie 200 prac pochodzących z prywatnej kolekcji. To pierwsza od wielu lat ekspozycja Alfreda Lenicy, odkrywająca na nowo klasyka polskiej sztuki współczesnej. Podczas wernisażu kolekcjoner przekazał do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu pracę „Bez tytułu” z 1947 r. Wystawa czynna będzie do 19 października 2014.

 

Piotr Oszczanowski, dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu otwiera wystawę

 

   


7.08.2014

 

Zaginiony w 1946 r. obraz niemieckiego artysty Oswalda Achenbacha „Via Cassia koło Rzymu” wrócił do Wrocławia.

W uroczystości przekazania dzieła do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu udział wzięli: prof. Małgorzata Omilanowska, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego oraz przedstawiciel właściciela obrazu.

 

Więcej

 

     

 


27.05

 

Współpraca z Zamkiem Książ

Otwarcie wystawy w salach historycznych Zamku Książ planuje w październiku tego roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pokazane zostaną obrazy ze zbiorów Muzeum pochodzące z kolekcji Jana Henryka XV von Hochberg i jego żony księżniczki Daisy - ostatnich właścicieli Zamku Książ. Wśród wypożyczonych dzieł znajdą się między innymi prace Stephana Kesslera i Andrea Boscoli.

 

Andrea Boscoli, Muzy opowiadają Minerwie o zamianie Pieryd w sroki, ok. 1585

 

„W naszych zbiorach znajduje się około 30 obrazów pochodzących z Książa - wyjaśnia dr Beata Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu - powstały w okresie od XVI do początków XX w. Są to portrety, krajobrazy, sceny mitologiczne i biblijne”.


„Wszystkie płótna, które przekażemy do Zamku Książ znajdują się obecnie w naszych magazynach - wyjaśnia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu - ich status prawny się nie zmieni, pozostaną naszą własnością przekazaną w depozyt. Udostępnienie tych dzieł to znak dobrej woli, ponieważ ocalały tylko dlatego, że trafiły z zamku do naszych zbiorów. Jednocześnie uważam, że dobrze, że będą pokazywane w Książu w ich prawdziwym kontekście”.

 

Część dzieł przed wystawieniem w Zamku Książ poddana będzie konserwacji.


 

17.05

 

Noc Muzeów 2014 

 

Podczas Nocy Muzeów Muzeum Narodowe we Wrocławiu odwiedziło 13 tys. osób

Bardzo dziękujemy Państwu za wizytę, wspaniałą atmosferę i prawdziwe zainteresowanie sztuką!

 

 

      

 


14.05

 

XXXVI edycja Konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 na Wydarzenie Muzealne Roku

SYBILLA 2013

 

Nagrody dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

 

Miło nam donieść, że w kategorii " Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" główną nagrodę - Sybillę zdobyło Muzeum Narodowe we Wrocławiu za konserwację 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji własnej. 
Jury doceniło również wystawę "Oręż europejski", która zdobyła wyróżnienie w kategorii "Wystawy historyczne i archeologiczne".

 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1983 roku. Jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziedzinie muzealnictwa. Wręczane podczas konkursu nagrody - statuetki Sybilli swą nazwę zawdzięczają słynnej Świątyni Sybilli w Puławach, gdzie pierwsze polskie muzeum założyła księżna Izabela Czartoryska.

 

 

 

                      


Projekt: „Konserwacja 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
Muzeum Narodowe we Wrocławiu może pochwalić się największą i najcenniejszą w Polsce kolekcją witraży, która przez wiele lat nie mogła być pokazywana z powodu złego stanu zachowania. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zakonserwować wszystkie witraże należące do Muzeum. To pierwsza i jedyna w Polsce konserwacja dzieł sztuki tego typu na tak dużą skalę.

 

Wystawa „Oręż europejski” pokazywana była od 25 czerwca do 29 września 2013. Była to pierwsza całościowa prezentacja bogatej kolekcji dawnego oręża ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawionych zostało około 500 zabytków powstałych od wczesnego średniowiecza do końca XIX wieku m.in. hełm zbroi rycerskiej z XVI w., strzelba skałkowa z XVII wykonana w słynnych rusznikarniach  moskiewskiej Orużejnej Pałaty zapewne dla osoby z kręgów dworu carskiego oraz sztucer z XIX w., który został zdobyty przez wojska pruskie pod Waterloo z polowego powozu Napoleona I Bonaparte.

       


17.03

 

Premiera film dokumentalnego Marcina Bradke „Królowa Panoram. Dzieje Panoramy Racławickiej” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

To film opowiadający o kulisach powstania największego współcześnie płótna w Polsce: płótna Panoramy Racławickiej i przedstawiający jego skomplikowane dzieje. W obrazie występują świadkowie historii, którzy odwiedzali przed wojną „Panoramę” we Lwowie: Janina Duffek i Eugeniusz Burian, a także prof. Olgierd Czerner, Romuald Nowak (kierownik Panoramy Racławickiej), Ryszard Wójtowicz i Maria Regulińska (konserwatorzy dzieł sztuki). Narratorem opowieści jest dr hab. Piotr Oszczanowski, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

 

            Fot. W. Rogowicz


10.03.2014 r.

 

Projekt:
„Konserwacja 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu”


Muzeum Narodowe we Wrocławiu może pochwalić się największą i najcenniejszą w Polsce kolekcją witraży, która przez wiele lat nie mogła być pokazywana z powodu złego stanu zachowania. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zakonserwować wszystkie witraże należące do Muzeum. To pierwsza i jedyna w Polsce konserwacja dzieł sztuki tego typu na tak dużą skalę.

 

 

 Anioł, Niderlandy XVII w., przed i po konserwacji. Fot. A. Podstawka

 

 

Gazeta Wrocławska, "Świat zaklęty w szkle, czyli witraże ze zbiorów Muzeum Narodowego,
autor: Hanna Wieczorek

 

 


 

28.02.2014

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wizytował remontowany Pawilon Czterech Kopuł, w którym w 2016 r. zostanie otwarty nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

 

 

Więcej 


"Pajac" Waldemara Cwenarskiego w konserwacji

 

   

Zakupiony niedawno do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz Waldemara Cwenarskiego „Pajac” (z 1949) poddawany jest obecnie bardzo skomplikowanej konserwacji. Na jego odwrociu znajdował się inny obraz tego artysty przedstawiający siedzące dziecko z zabawką. „Warstwa farby na odwrociu była tak gruba, że miało to negatywny wpływ na lico pracy - tłumaczy konserwatorka Agata Warszewska Kołodziej. Podjęto decyzję o przeniesieniu malunku z odwrocia i umieszczenia go na nowym płótnie. W efekcie będziemy mieli dwa obrazy".


Średniowieczne witraże z Grodźca w konserwacji

Trwa konserwacja niezwykle cennych średniowiecznych kwater witrażowych pochodzących z Grodźca koło Złotoryi. Zabytki przekazane zostały do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1966 r. przez Głównego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Przez wiele lat czekały na konserwację.

 


Więcej 

  


 

20.01.2014 r.


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oficjalnie wprowadził Piotra Oszczanowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

Konferencja prasowa

 

Spotkanie z pracownikami Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

     


 

Cenne zabytki średniowieczne wróciły do Wrocławia
z Muzeum Narodowego w Warszawie

 

 

 

 

Jedno z najcenniejszych śląskich przedstawień rzeźbiarskich ukrzyżowania - Ukrzyżowanie tęczowe z kościoła św. Marii Magdaleny z 1. dwudziestolecia XV wieku wróciło do Wrocławia z Warszawy. Muzeum Narodowe we Wrocławiu odzyskało też rzeźby świętych Piotra i Pawła (początek XV w.) z poliptyku złotników wrocławskich z 1473 oraz popiersia św. Andrzeja i biskupa z retabulum kuśnierzy wrocławskich z 1497. Było to możliwe dzięki prowadzonej od lat przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Warszawie polityce łączenia zespołów zabytkowych, rozbitych w czasie i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej.

 

więcej

 


 

 

Rysunek z Berlina

 

 

Niemiecka Fundacja im. Ferdinanda Möllera przekazała Muzeum Narodowemu we Wrocławiu rysunek wrocławskiego artysty Paula Fegeler-Felkendorffa. Odnaleziona niedawno w Berlinie praca przed II wojną światową znajdowała się w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pieknych we Wrocławiu.

Rysunek tuszem przedstawiający portret mężczyzny jest dziełem wrocławskiego malarza Paula Fegeler-Felkendorffa (1899-1945). Został on niegdyś nabyty w berlińskiej Galerii Ferdinanda Möllera przez działające przy Muzeum wrocławskim Towarzystwo Przyjaciół Sztuki (Gesellschaft der Kunstfreunde) i w lipcu 1931 złożony w muzeum jako trwały depozyt tego Towarzystwa. W okresie hitlerowskim depozyty Towarzystwa, jak i innych organizacji, które uległy rozwiązaniu z nakazu władz, zostały w większości wpisane do inwentarza muzealnego. Tak się nie stało z omawianym rysunkiem, który zwrócono dawnemu właścicielowi - Möllerowi. Rysunek odnaleziono niedawno w archiwum dawnej Galerii Möllera, którym zarządza obecnie Fundacja jego imienia. Ponieważ oznaczony jest pieczątką dawnego muzeum wrocławskiego i numerem inwentarza, dzięki czemu można było to dzieło zidentyfikować, Fundacja im. Ferdinanda Möllera postanowiła dzieło, po porozumieniu z nami, przekazać do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


 

Magdalena Abakanowicz i Zbigniew Makowski
dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu
z okazji jubileuszu 65-lecia

 

 

 

Magdalena Abakanowicz,  Rycerze Króla Artura, 2005-2007
(11 rzeźb wykonanych z blachy)

W przestrzeni publicznej Wrocławia staną kolejne prace światowej sławy rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. 11 rzeźb z cyklu „Rycerze Króla Artura” można będzie oglądać przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu (od strony Odry).
- „To depozyt artystki dla naszego Muzeum z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 65-lecia istnienia - wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu -  na skwerze przy Muzeum będą pokazywane przez dwa lata, potem zostaną przeniesiona do Parku Rzeźb przy Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie mieścić się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. Rzeźby były pokazywane na indywidualnych wystawach artystki m.in. w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, fragment z tej serii prezentowany jest w Warszawie przy Wisłostradzie.

 

Zbigniew Makowski, Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień, 1984-1988 (akryl, płótno)
Zbigniew Makowski wielokrotnie ofiarowywał swoje prace Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Obecnie kolekcja jego prac liczy ponad 100 obrazów i gwaszy powstałych od lat 50. ubiegłego wieku do chwili obecnej. Przekazana ostatnio kompozycja – największy obraz Makowskiego – powstała w latach 1984 – 1989, namalowana w charakterystycznej dla artysty konwencji, w tonacji błękitno-czerwonej stanowi jakby summę dotychczasowych doświadczeń artystycznych malarza. Obraz wypełniony ściśle przedmiotami – symbolami łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, czas miniony z dniem dzisiejszym.  

 

       Film animowany Dobromiła Noska inspirowany obrazem

"Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki"

Petera Brueghela mł. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

 

 

          


   

Informacje archiwalne: