Aktualności 

 

Konkurs na komiks na temat życia i działalności Tadeusz Kościuszki

 

Z okazji Roku Kościuszkowskiego Muzeum Narodowe we Wrocławiu ogłasza konkurs na komiks na temat życia i działalności Tadeusza Kościuszki.

 

Na autora lub autorów zwycięskiej pracy czeka nagroda w wysokości 10 000 złotych.

Komiks zostanie wydany i zaprezentowany po raz pierwszy 15 października 2017 w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Zadaniem uczestników jest wykonanie projektu komiksu opowiadającego historię życia Tadeusza Kościuszki lub wybrany jego fragment. Praca ma być oryginalną, autorską interpretacją tematu, przedstawiać życie i działalność Kościuszki w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy, upamiętniać i promować jego postać oraz przyczyniać się do odświeżenia jego wizerunku i wyeksponowania znaczących cech jego charakteru.

 

Więcej: konkurs na komiks

 


 

Nature Morte. Biżuteria

 

Od 19 lutego zapraszamy do oglądania ekspozycji poświęconej tematowi martwej natury we współczesnej biżuterii. Wystawa „Nature morte. Biżuteria” powstała z inicjatywy Michaela Petry’ego. Jej kuratorami są wykładowcy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych: Agata Danielak-Kujda i Giedymin Jabłoński. Można na niej zobaczyć prace ponad 80 autorów z całego świata, w tym kilku reprezentantów nowo powstałej Pracowni Biżuterii z Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

 

Jest to wystawa towarzysząca prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł ekspozycji: „Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę”.

 

Więcej informacji: Nature morte. Biżuteria 

 


 

Program Wieloletni „Niepodległa” - konsultacje

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza zainteresowanych do uczestnictwa w konsultacjach publicznych projektu Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Uwagi proszę nadsyłać na adres niepodlegla@mkidn.gov.pl w terminie do 8 marca br.

 

Konsultacje odbędą się: 21 lutego 2017 r., o godz. 11:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

oraz 28 lutego 2017 r. o godz. 11:00 w Departamencie Ochrony Zabytków MKiDN, ul. Ksawerów 13 w Warszawie.

 

Program: MKIDN

 


 

Olimpiada Artystyczna

 

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu w dniach 13 i 14 lutego odbył się finał Olimpiady Artystycznej.  

 

 

 Fot. Magdalena Wyłupek

 


 

 

Obchody Roku Kościuszkowskiego – oferta edukacyjna

 

Miłość, podróże, twórczość artystyczna – to niektóre z tematów wykładów poświęconych Tadeuszowi Kościuszce i przygotowanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji Roku Kościuszkowskiego. Przez cały rok edukatorzy muzealni będą przybliżać słuchaczom postać polskiego bohatera narodowego, m.in. pokazując jego liczne talenty, o których mało kto dziś pamięta. Zapraszamy!

 

Więcej informacji: oferta edukacyjna

 


 

 

Najważniejsze wystawy 2017 r.

 

„Złotnictwo ze skarbca Katedry wrocławskiej”, „Czas Cranacha” - to najważniejsze wystawy czasowe zaplanowane na 2017 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W tym roku otwarta też zostanie nowa wystawa stała „Occident et Orient. Rzemiosło i sztuka Wschodu oraz Zachodu ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, którą można będzie oglądać na muzealnym poddaszu.

 

 

Więcej informacji o wystawach w 2017 w Muzeum Narodowym i oddziałach 

 

 


 

Rekordowa frekwencja w 2016

 

Prawie 600 tysięcy zwiedzających odwiedziło cztery oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu w roku ubiegłym. Największy wzrost zanotowano w gmachu głównym, który w 2016 r. odwiedziło o 45% osób więcej niż w roku poprzedzającym. „Cieszymy się z tej «mody na Muzeum» i zapraszamy w 2017 r. na kolejne wystawy i wydarzenia” - powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

 

 


Wystawa In facie Ecclesiae. Kwatera ołtarzowa z przedstawieniem zaślubin Marii i przedstawieniem postaci św. Katarzyny Aleksandryjskiej – ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” 

od 17 stycznia 2017

 

Pierwsza prezentacja urokliwej i tajemniczej późnogotyckiej kwatery ołtarzowej zakupionej do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1989 r. Dwustronnie malowane dzieło przedstawia Zaślubiny Marii na awersie i fragment postaci św. Katarzyny na odwrocie. Powstało pod koniec XV w. w jednej z nadreńskich pracowni, lecz nic nie wiadomo o jego pierwotnym miejscu przeznaczenia oraz drodze, jaką przebyło nim zasiliło zbiory krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodońskiego. Przed pokazem kwaterę poddano konserwacji oraz badaniom pozwalającym na analizę malowideł we fluorescencji UV, w podczerwieni i przy zastosowaniu spektrometru rentgenowskiego. Wystawę uatrakcyjni obecność fragmentów XV-wiecznych tkanin i elementów strojów.

 

 

Więcej informacji: In facie Ecclesiae 

 


 

„Restytucje dzieł sztuki na Dolnym Śląsku” 

 rozmowa z dr. hab. Piotrem Oszczanowskim, dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

 

„ (...) Uzyskaliśmy stosowny dystans, mniej już tutaj emocji w naszych ocenach, a więcej refleksji i świadomości, jak ta rzeczywistość na tych terenach zaraz po wojnie wyglądała. Czy jesteśmy w stanie dzisiaj sobie wyobrazić zasobność wrocławskiego muzeum bez tego, co już kilkadziesiąt lat temu, ale też i jeszcze nie tak dawno znajdowało się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie?” 

„Spotkania z Zabytkami”, numer specjalny 2016, s. 2-9 

Pobierz tekst

 

 


 


Jesienne zdjęcie Muzeum Narodowego we Wrocławiu hitem Internetu!


„To najpiękniejszy budynek o każdej porze roku i dnia” „Zawsze muzeum wygląda magicznie, ale to już przegięcie :-)”, „Wrażenie nie do opisania” – to tylko niektóre z komentarzy pod jesiennym zdjęciem naszego gmachu, które zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku. W ciągu kilku dni zdjęcie zobaczyło prawie milion 800 tysięcy osób, polubiło ponad 32 tysiące osób! Fotografię opublikowały też inne profile, m.in. popularny fanpage Bored Panda, gdzie zanotowano ponad 80 tys. polubień. Niezmiernie nas cieszy popularność zdjęcia i naszego Muzeum. Potwierdzamy, że nasz budynek tej jesieni wygląda wyjątkowo pięknie! Zapraszamy!

 

 

 

Fot. Anna Kowalów, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 


 

 
Posiedzenia Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

 

27 i 28 października odbyło się posiedzenie rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej podczas którego obradowano, ale także zwiedzano Pawilon Czterech Kopuł i Panoramę Racławicką.

 

 

 


  

Filmy towarzyszące wystawie "Wrocławska Europa"

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów, które towarzyszą wystawie „Wrocławska Europa” na naszym kanale na YouTube. Można posłuchać opowieści dyrektora Piotra Oszczanowskiego o wrocławskim Robercie de Niro, zagłębić się w bogaty świat mody XVII wieku z Małgorzatą Możdżyńską-Nawotką oraz poszukać tajemnic na płótnie „Daniel i Cyrus przed posągiem Baala” wraz z kuratorką wystawy Ewą Houszką.

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału, aby być na bieżąco z kolejnymi filmami!

 

 

 

 


  

Konserwacja sztambucha wrocławskich czeladników murarskich i kamieniarskich

 


Sztambuch wrocławskich czeladników murarskich i kamieniarskich niewątpliwie należy do najcenniejszych świadectw kulturalnej, artystycznej, ale i społecznej historii Wrocławia. Jest też jedynym zachowanym wrocławskim sztambuchem cechowym, jaki dotrwał do naszych czasów. Wyróżnia się również spośród podobnych zabytków wyjątkową rangą artystyczną, co świadczy o wyrafinowanych gustach wrocławskich budowniczych i bezkompromisowości w doborze artystów i tematów przy tworzeniu ich księgi brackiej. Wyjątkowy i niespotykany jest również czas użytkowania księgi – od 1618 aż do 1911 r. Niestety w chwili obecnej stan zachowania sztambucha powoduje, że swobodny dostęp do treści w nim zawartych jest ograniczony. Otwieranie tego wyjątkowego zabytku i przewracanie poszczególnych kart możliwe jest jedynie w asyście specjalisty z dziedziny konserwacji papieru i skóry. Planowana w 2016-2017 konserwacja uratuje ten bezcenny zabytek i pozwoli na udostępnienie go szerszemu gronu odbiorców, co będzie również spełnieniem ostatniego życzenia dawnych budowniczych wrocławskich.


Sponsorem konserwacji sztambucha jest Polski Związek Firm Deweloperskich.

 

Sztambuch można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł

- Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

do 16 października 2016. 

 


 

Konkurs na najem muzealnych kawiarni

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na najem powierzchni użytkowych z przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni muzealnych wraz z ofertą gastronomiczną

w budynku Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz budynku Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.

 

Regulamin konkursu wraz załącznikami dostępne są na stronie internetowej: http://www.mnwr.art.pl/CMS/aktualnosci/konkursy.html

 

 

 

 


 

Wystawa Wrocławska Europa otwarta

 

Pierwsza w historii wystawa prezentująca mało znaną dziś twórczość Bartłomieja Strobla – malarza działającego we Wrocławiu w 1. połowie XVII w. i uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów Europy Środkowej tego okresu. Przypomniana została również postać biskupa Karola Ferdynanda Wazy, mecenasa sztuki i hojnego ofiarodawcy. Wystawionych jest około 100 dzieł sztuki, wśród nich znajdują się eksponaty tak wyjątkowe, jak prawie nieopuszczająca Jasnej Góry rubinowa sukienka obrazu częstochowskiej Madonny, po raz pierwszy pokazywane w przestrzeni muzealnej obrazy ołtarzowe i epitafijne oraz srebrne i złote precjoza z niedostępnych skarbców katedralnych i klasztornych.

 

                 1.                     2.

 

 1. Bartholomaeus Strobel, Daniel i król Cyrus przed posągiem Baala, 1636-1637, Muzeum Narodowe w Warszawie

 2. Sukienka rubinowa obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Częstochowa, skarbiec klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. 

  www.wroclawskaeuropa.pl

 


 

 

Wystawa "Śląska rzeźba kamienna XII-XVI w." w nowej aranżacji

od 15 września 2016

 

 


Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada jedną z najważniejszych i najcenniejszych kolekcji średniowiecznej rzeźby kamiennej w Polsce. Od września 2016 jest ona pokazywana w nowym miejscu i w nowej aranżacji. Zwiedzający mogą zobaczyć znane dzieła, jak m.in. romańskie relikty opactwa Benedyktynów (później Premonstratensów) na Ołbinie, sarkofag Henryka IV Probusa, płytę nagrobną księcia Henryka II Pobożnego. Po raz pierwszy zaprezentowana została rzeźba Marii z Dzieciątkiem zdobiąca dawniej fasadę kościoła Marii Magdaleny, poważnie uszkodzona w 1945 r., rozdzielona na dwie części i scalona w tym roku. Zasadniczym novum jest ciemna kolorystyka sali, w której eksponowane są rzeźby, oraz cztery stanowiska multimedialne zawierające informacje o zabytkach.

Lapidarium, 1. piętro.


 Rocznica otwarcia wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”
Odsłonięcie obrazu Wilhelma von Lindenschmita „Alaryk w Rzymie”

 

 

„Alaryk w Rzymie" Wilhelma von Lindenschmita – największy obraz sztalugowy znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu – od lipca jest prezentowany w Zamku Książ. Wzbogacił otwartą tam rok temu ekspozycję „Metamorfozy Zamku Książ”. To pierwsza po II wojnie światowej prezentacja tego dzieła – możliwa dzięki przeprowadzonej w tym roku konserwacji.

 

– 8 lipca 2016 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu wspólnie z Zamkiem Książ świętowało 1 rocznicę otwarcia wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, pozbawionego precedensu wydarzenia muzealnego w Polsce. Wspólnym wysiłkiem, niemałym nakładem kosztów i wielką determinacją obydwu partnerów udało się przywrócić do zabytkowych wnętrz dawnej rezydencji Hochbergów liczne obrazy będące pierwotnie własnością tej rodziny. Wystawę tę w ciągu ostatniego roku zobaczyło blisko ćwierć miliona osób, stała się swoistą wizytówką Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wielką atrakcją Zamku Książ. Stąd też uznaliśmy, że tak owocna współpraca winna mieć swój ciąg dalszy. Wybór monumentalnego obrazu Lindenschmita jako kolejnego eksponatu z naszych zbiorów przeznaczonego do prezentacji w Zamku Książ było podyktowane zarówno jego niekwestionowanymi walorami artystycznymi, jak i szansą na jego pierwszą od kilkudziesięciu lat publiczną prezentację. Przechowywany przez dziesięciolecia w magazynach, nawinięty na wałek mocno uszkodzony obraz poddany został nie tylko profesjonalnej konserwacji, ale także znalazł swoje miejsce, w którym może być oglądany i podziwiany. Dla mnie – jako dla muzealnika – jest to szczególna satysfakcja, spełnienie pewnego obowiązku i powinności, ale przede wszystkim wielka, wielka radość – informuje Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

 

Więcej

 

 


  

 

 25.06.2016
Otwarcie Pawilonu Czterech Kopuł 

 


Po wielu latach pełnienia różnych funkcji Pawilon Czterech Kopuł - słynne dzieło Hansa Poelziga, wzniesione w 1912 r. - przywrócony został publiczności. Można w nim oglądać prace wybitnych polskich artystów, takich jak m.in.: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Mirosław Bałka.

 

25 czerwca 2016 r. to dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu szczególna data – mówił podczas uroczystego otwarcia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Warto przypomnieć, że instytucja ta –

o wielkim potencjale i niezwykłej wartości swoich zbiorów oraz ze znakomitym, jakże kompetentnym i profesjonalnym zespołem pracowników – przez lata funkcjonowała w trzech osobnych lokalizacjach: otwartego dla publiczności w lipcu 1948 r. gmachu głównego, rotundy Panoramy Racławickiej i Muzeum Etnograficznego. Otwarcie nowego Oddziału – bo takim jest Muzeum Sztuki Współczesnej mieszczące się w Pawilonie Czterech Kopuł na Wielkiej Wyspie – przypada więc raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jest to zatem wydarzenie historyczne, czas spełnienia marzeń wielu ludzi, nieraz całych pokoleń nie tylko muzealników, ale także naszych gości, odbiorców, widzów.

 

Więcej

  

 


 

 

13 czerwca 2016

 

 

„M” jak muzeum. „M” jak Wrocław – Muzeum Narodowe we Wrocławiu wprowadza nową identyfikację wizualną. Jej autorem jest Marian Misiak – zwycięzca konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.


Na konkurs ogłoszony w lipcu 2015 r. wpłynęło 164 propozycji, z których do II etapu zakwalifikowano 5 studiów graficznych z całej Polski.  O wyborze propozycji wrocławskiego designera Mariana Misiaka zdecydowała siła wizualnego przekazu. Wyrazista a zarazem dostosowana do charakteru muzeum nowa forma graficzna znaku i towarzyszących mu materiałów to główne cechy zwycięskiego projektu. Jeden mocny znak dla czterech oddziałów Muzeum Narodowego ma uprościć komunikat o strukturze instytucji, zapewnić spójność materiałów wizualnych oraz ułatwić odbiorcom identyfikację oddziałów muzeum w przestrzeni miasta. Oszczędny, a przede wszystkim zupełnie nowy dla muzeum język wizualny to klucz do opowiadania o wielowiekowej kolekcji MNWr i sposób na dotarcie do współczesnego widza. Muzeum ma ambicję kształtowania gustów i kreowania trendów, na co dzień oferując obcowanie z pięknem - misja muzeum znajduje odzwierciedlenie również w identyfikacji wizualnej.

 

To szczególny moment. Dojrzeliśmy bowiem do tego, aby to, co do tej pory było wizytówką naszego muzeum – trzy różne znaki graficzne, trzy odmienne logotypy – zastąpić jednym, klarownym, prostym, acz wyrazistym przekazem graficznym wyjaśnia Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Nieprzypadkowo odbywa się to w momencie, kiedy jesteśmy w przededniu otwarcia czwartego, nowego naszego oddziału – Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.  Rzeczywiście, od tej chwili będziemy naszych gości, widzów, turystów kusić propozycją „do czterech razy sztuka”. Cztery oddziały, niezwykłe bogactwo naszych zbiorów, ciekawe i liczne wystawy przygotowane przez jakże kompetentnych pracowników i jeden, jakże symboliczny i zapadający w pamięci znak graficzny. O to nam właśnie chodziło i to życzenie oraz oczekiwanie spełnił ku naszemu zadowoleniu Marian Misiak. Jego propozycję identyfikacji wizualnej wybraliśmy, jego pomysł nas urzekł i nas cieszy. Dzisiaj, podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiliśmy to urbi et orbi.

 

Więcej

 

 

 

 


 

Nabytki 2016
 


Muzeum Narodowe we Wrocławiu po raz kolejny otrzymało dofinansowanie w ramach programu Kolekcje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna dotacja umożliwiła zakup kolekcji 30 dużej klasy dzieł dekoracyjnych i użytkowych ze szkła, powstałych pod koniec XIX i w początku XX w., projektowanych przez artystów pracujących dla dwóch największych na Dolnym Śląsku fabryk luksusowego szkła: Huty Józefiny w Szklarskiej Porębie (Gräfflich Schaffgot’sche Josephinenhütte) oraz malarni i wytwórni szkła Fritza Heckerta w Piechowicach (Fritz Heckert, KunstGlasIndustie Fritz Heckert in Petersdorf).

 

 

Pozyskane zabytki będzie można obejrzeć na ekspozycji prezentowanej w gmachu Muzeum

 od 15 września do 9 października 2016 r.

 

 


 

8 lutego 2016

 

Scalenie gotyckiej Madonny

 

Wrocław odzyska wyjątkowej klasy rzeźbę gotycką zdobiącą dawniej kościół św. Marii Magdaleny. Figura Madonny z Dzieciątkiem została poważnie uszkodzona w 1945 r. i rozdzielona na dwie części, z których każda przechowywana była w innym miejscu. Po 70 latach dzieło zostało scalone. Jeszcze w tym roku będzie je można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jednocześnie, ze środków miejskich, wykonana została kopia rzeźby, która umieszczona zostanie w kościele Św. Marii Magdaleny.

Konserwacja wykonana zostanie dzięki wsparciu finansowemu firmy ATM Grupa S.A. 

 

 

Więcej

 

 

 


 Aplikacja ArtSherlock już dostępna!

 

  


 

17 stycznia 2016

 

Wizyta wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w Pawilonie Czterech Kopuł

 

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zwiedzili dziś Pawilon Czterech Kopuł, w którym w czerwcu tego roku otwarty zostanie nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Współczesnej. Podczas spotkania Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu przedstawił plany Muzeum na 2016 r. oraz opowiedział o wydarzeniach organizowanych przez Muzeum w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

 

 

 


 

Obrazy Michaela Willmanna znów we Wrocławiu

Muzeum Narodowe w Warszawie przekazało do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu siedem obrazów Michaela Willmanna, które w 1945 r. zostały wywiezione do Warszawy.

 

Z inicjatywą wystąpiło Muzeum warszawskie, kontynuując trwający od kilkudziesięciu lat proces porządkowania zbiorów własnych, a zarazem odtwarzania przedwojennych kolekcji muzealnych Wrocławia, których znaczna część po roku 1945 trafiła ze składnic niemieckich do Muzeum Narodowego w Warszawie. Ten zapoczątkowany w 1970 r. proces spowodował przekazanie Muzeum wrocławskiemu wielu dzieł sztuki średniowiecznej i nowożytnej. Tylko z zakresu dawnego malarstwa europejskiego jest to 118 obrazów, w znakomitej większości prezentowanych w stałych muzealnych galeriach, a wśród nich 26 płócien Willmanna - najsławniejszego śląskiego artysty niegdyś i obecnie. Przyjęte kilka dni temu depozyty powiększą dotychczasową, liczącą 40 malowideł kolekcję, kompletującą prawie oeuvre Willmanna zachowane w polskich zbiorach muzealnych.

 

Dla nas, dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu rok bez Willmanna jest i zawsze będzie rokiem straconym - uważa dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dlatego w 2014r r. zorganizowaliśmy wystawę „Dwie Adoracje z Barda”, a w 2015 tak bardzo zależało nam na tym, aby jeszcze w grudniu upublicznić informację o powrocie do Wrocławia kolejnych dzieł „śląskiego Apellesa”. Co będzie w roku 2016? Nad tym będziemy jeszcze intensywnie pracować. Mam nadzieję, że nie w osamotnieniu. Nie potrafię się bowiem zgodzić z p. prof. dr. hab. Andrzejem Koziełem, który przypomina nam, iż w Muzeum Narodowym we Wrocławiu „nie stworzono nawet osobnej Sali […] imienia” Willmanna [A. Kozieł (2013), s. 184]. Ale przecież nie o osobną salę tu chodzi, tylko o pewną konsekwencję, upór, skuteczność i wreszcie wskazanie celu, ku któremu winniśmy razem podążać i co chcielibyśmy osiągnąć dla dobrego imienia i zasłużonej sławy Willmanna. Determinacji w takim działaniu – pragnę Państwa solennie zapewnić – w przypadku tego niezwykłego artysty nigdy nam nie zabraknie.

 

Więcej

 

 

 

 


 

 

Muzeum Marzeń

 – literacka i muzyczna podróż po galerii malarstwa

 

Łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt „Muzeum Marzeń” to nowe spojrzenie na dzieła dawnych mistrzów. Osiem kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmüller inspirowanych obrazami m.in. „Wieczór” Wassilego Kandinskiego i „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego będzie można oglądać od 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym.

 

Premiera: 16 stycznia, godz. 16.00 

Kolejne przedstawienia: 25.01, 30.01, 6.02  

3.10, 10.10, 15.10, 24.10.2016 – godz. 19.00  Sprzedaż biletów od września 2016

 

Więcej

 

 


  

 

Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w katalogu on-line

 

 

Od 1 stycznia katalog on-line zawiera opisy bibliograficzne starodruków znajdujących się w bibliotece MNWr. Wyszukiwanie możliwe jest poprzez indeksy: tytułowy, autorski (zawiera również nazwiska drukarzy i nakładców), tematyczny, rok wydania. Link do katalogu: katalog.

 

W zasobach biblioteki Muzeum Narodowego znajduje się zbiór starodruków (druków opublikowanych od wynalezienia druku do 1800 r.) - liczący ok 1250 woluminów. Uwzględniając druki współoprawne jest to ponad 1500 jednostek katalogowych. Wśród nich 14 inkunabułów – druków wydanych do 1500 r.

Starodruki w większości pochodzą z ocalałych zbiorów dawnego Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer (Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności) oraz Museum der bildenden Künste (Muzeum Sztuk Pięknych).

W bibliotece, oprócz licznych wydań Biblii w przekładzie Marcina Lutra znajduje się wiele wczesnych zbiorów kazań (Postylli), pism i komentarzy tego autora i innych teologów protestanckich. Są również dzieła naukowe – głównie XVIII-wiecznych autorów. Wśród nich tomy słynnej Encyklopedii Diderota. W księgozbiorze można spotkać również – bardzo nieliczne polonica.

 

Zapraszamy do korzystania z biblioteki MNWr od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

 

 

 

 


 


10 lipca 2015

  

Otwarcie wystawy "Metamorfozy Zamku Książ"

 

Po kilkudziesięciu latach do Zamku Książ wróciły obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy. Oprócz nich na wystawie pokazane zostały inne dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które wybrane zostały do ozdobienia zamkowych sal. W uroczystym wernisażu udział wzieła prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Dr Beata Lejman oprowadza po wystawie "Metamorfozy Zamku Książ"

 

Konferencja prasowa przed otwarciem wystawy.

 

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Zamku Książ w Wałbrzychu.

 

Fot. Wojciech Rogowicz

 

Więcej


 

3 lipca 2015

Zaginiony obraz Pietera Muliera mł. wrócił do Wrocławia

 

fot. Wojciech Rogowicz

 

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna przekazał do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu obraz Pietera Muliera zatytułowany "Spokojne morze przy skalistym brzegu".

Dzieło do 1942 r. znajdowało się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ewakuowane w celu zabezpieczenia przed działaniami wojennymi do Henrykowa na Dolnym Śląsku, zaginęło przypuszczalnie w 1945 r. po zajęciu tego terenu przez Armię Radziecką. W marcu 2015 r. obraz pojawił się w ofercie domu aukcyjnego w Mediolanie. Został wycofany z aukcji w wyniku działań włoskich służb skarbowych, we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.

 

Więcej


 

10 czerwca 2015

 

Obraz Francisco de Zurbarána „Chrystus przy kolumnie” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu można obecnie oglądać w Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie na wystawie „Zurbarán: a new perspective” (9.06-13.09. 2015). Wrocławski obraz uznany został za jedno z najciekawszych dzieł, jakie zaprezentowano na tej ekspozycji, podziw wzbudziły także prace konserwatorskie, jakim został on ostatnio poddany.

 

 

Na zdjęciu od lewej: otwierająca wystawę premier rządu hiszpańskiego Soraya Sáenz de Santamaría,

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kuratorka

i największa znawczyni twórczości Zurbarána – Odile Delenda.

Fot. Tato Sanchez, Madryt.

 

Świetlistość i piękno ciała Chrystusa - wydobytego z mrocznego tła - jest symbolem oczyszczenia, które ma swe źródło w cierpieniu. Zbawiciel jest przywiązany do niskiej kolumny (…), po jego czole spływają krople potu, a po policzku łza. Ten kontemplacyjny typ przedstawienia opiera się na XV-wiecznych objawieniach św. Brygidy Szwedzkiej. Obraz powstał zapewne w tym czasie, kiedy artysta tworzył portret św. Jana od Krzyża, mistyka, który wraz z Teresą z Ávili reformował zakon karmelitański i z tego powodu był więziony przez swych przełożonych w Toledo i biczowany. Tam napisał słynny wiersz „Noc ciemna” – kluczowy dla tenebrystycznego nurtu w malarstwie.
Beata Lejman, Sztuka europejska XV-XX w. – przewodnik, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

 


17 maja 2015

 

15 tysięcy osób zwiedziło Muzeum Narodowe podczas tegorocznej Nocy Muzeów

 

     

 

I kolejny już raz okazało się, że ludzie tego potrzebują. Być może nawet bardziej niż obcowania z dziełami sztuki, to z samymi sobą. Ten tłum gości, który odwiedził nasze muzeum zrobił to także dlatego, gdyż uległ pewnej modzie na wspólne „świętowanie” sztuki. Wierzę jednak i w to, iż dała o sobie znać także pewna specyficzna magia tego wieczoru.
Tłocząc się przed obrazami, rzeźbami i gablotami każdy czuł się uczestnikiem pewnego rytuału. A skoro pretekstem do tego była sztuka, to czy może być coś piękniejszego? Dziękujemy tym wszystkim, którzy Muzeum Narodowe we Wrocławiu uznali za miejsce, w którym takie „świętowanie” dostarcza niezapomnianych wrażeń. Bo dzięki nim jeszcze tutaj powrócą, i to wielokrotnie.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

więcej zdjęć

 


16 kwietnia 2015

 

Gotycka Madonna wróciła do Wrocławia

 

Wrocław odzyskał wyjątkowej klasy rzeźbę gotycką zdobiącą dawniej kościół św. Marii Magdaleny. Figura Madonny z Dzieciątkiem została poważnie uszkodzona w 1945 r. i rozdzielona na dwie części, z których każda przechowywana była w innym miejscu: głowa w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, tors w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Po 70 latach dzieło zostanie scalone.

 

Po podpisaniu umowy o darowiźnie -

dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

i ks. dr Wiesław Garczarek, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu

 

                           

                           Głowa Madonny                              Transport torsu Madonny z kościoła św. Marii Magdaleny

 

Więcej

 

 


8 kwietnia 2015

 

Podpisanie umowy o współpracy między Muzeum Narodowym we Wrocławiu a Zamkiem Książ w Wałbrzychu

 

 

Po kilkudziesięciu latach do Zamku Książ wrócą obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy. Na otwieranej w lipcu wystawie „Metamorfozy Zamku Książ” pokazane zostaną również inne dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dziś podpisana została umowa o współpracy między obiema instytucjami.

 

Więcej


 

 

 13.02.2015

Zaginiony obraz Jacoba Jordaensa wrócił do Wrocławia

 

Po sześciu latach starań do Wrocławia wróciło dzieło Jacoba Jordaensa – artysty uważanego (obok P.P. Rubensa i A. van Dycka) za jednego z trzech głównych przedstawicieli Złotego Wieku malarstwa flamandzkiego. Obraz „Święty Iwo wspomaga biednych” przed II wojną światową wojną znajdował się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Sztuk Pięknych, w 1942 r. został ewakuowany do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim, skąd zaginął. Po koniec 2008 r. pojawił się w ofercie domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie i na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został z aukcji wycofany. W wyniku badań obiektu w podczerwieni odkryto niewidoczne gołym okiem znaki własnościowe wrocławskiego muzeum. Prowadzone przez polskie placówki dyplomatyczne, i trwające kilka lat negocjacje, doprowadziły do odzyskania obrazu.

 

Odczuwam wielką radość, ponieważ po raz kolejny raz udaje się odnaleźć i przywrócić do zbiorów zaginiony w czasie działań wojennych obraz - mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieło Jacoba Jordaensa „Święty Iwo wspomaga biednych” z pewnością będzie jedną z najcenniejszych ozdób naszej wystawy stałej „Sztuka europejska XV-XX”. Bardzo dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do odnalezienia i sprowadzenia obrazu, za wolę, zaangażowanie oraz za kilkuletni trud, który pokazuje, jak skomplikowane są sprawy odzyskiwania zaginionych dzieł sztuki, ale też świadczy o tym, że warto takie działania podejmować.

 

Historia obrazu

 

Uroczystość przekazania obrazu Jacoba Jordaensa.

Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych RP, dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

 


 

 

 

 


21.01.2015

Zaginione w czasie II wojny światowej dzieło wraca do Wrocławia

 

Po sześciu latach starań do Polski wraca dzieło Jacoba Jordaensa (1593-1678). To - obok Rubensa i van Dycka - jeden z trzech głównych przedstawicieli Złotego Wieku malarstwa flamandzkiego. Obraz Św. Iwo wspomaga biednych" zostanie przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

 

 

 


 

 

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło się o kolejny cenny zabytek.

Osiemnastowieczną rzeźbę przedstawiającą Buddę Amidę przekazał do zbiorów

wrocławski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

 

Amida Nyōrai
Japonia , XVIII w.,
Drewno, laka, złoto płatkowe kinpaku

 

 

Amida ubrany w prosty strój mnicha stoi na postumencie w kształcie kwiatu lotosu (renge za). Ręce ma złożone w geście witarka mudra, oznaczającym nauczanie. Mandorlę (kōhai), symbolizującą światło emanujące z Buddy, wypełniają stylizowane obłoki. Na uwagę zasługuje fakt, że mandorla wraz z figurą Amidy tworzą komplet. Wielokrotnie bowiem postać Buddy montowano do wyrzeźbionych później aureoli i „tronu lotosowego”.
Rzeźbę wykonano techniką „suchej laki” (kanshitsu zō) i pokryto złotem płatkowym (technika shippaku). Dekoracyjne, precyzyjnie wykonane, lecz skonwencjonalizowane w pozie i układzie szat przedstawienia wyróżniają buddyjską rzeźbę sakralną okresu Edo (1600 – 1868), w którym wykonano omawianą rzeźbę. 
Japońska rzeźba sakralna jest w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu reprezentowana bardzo skromnie, podobnie zresztą jak w innych zbiorach polskich muzeów. Ten interesujący i wartościowy zabytek, ukazujący podstawowe cechy ikonograficzne rzeźby z kręgu buddyzmu mahajanistycznego, jest niezwykle cennym, pod względem merytorycznym, uzupełnieniem wrocławskiej kolekcji.

Dorota Róż-Mielecka, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

 

 


 

7.08.2014

 

Zaginiony w 1946 r. obraz niemieckiego artysty Oswalda Achenbacha „Via Cassia koło Rzymu” wrócił do Wrocławia.

W uroczystości przekazania dzieła do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu udział wzięli: prof. Małgorzata Omilanowska, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego oraz przedstawiciel właściciela obrazu.

 

Więcej

 

  

 


 

14.05.2014 r.

XXXVI edycja Konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
na Wydarzenie Muzealne Roku

SYBILLA 2013

 

Nagrody dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

 

Miło nam donieść, że w kategorii " Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" główną nagrodę - Sybillę zdobyło Muzeum Narodowe we Wrocławiu za konserwację 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji własnej. 
Jury doceniło również wystawę "Oręż europejski", która zdobyła wyróżnienie w kategorii "Wystawy historyczne i archeologiczne".

 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1983 roku. Jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziedzinie muzealnictwa. Wręczane podczas konkursu nagrody - statuetki Sybilli swą nazwę zawdzięczają słynnej Świątyni Sybilli w Puławach, gdzie pierwsze polskie muzeum założyła księżna Izabela Czartoryska.

 

 

 

           

 

Projekt: „Konserwacja 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
Muzeum Narodowe we Wrocławiu może pochwalić się największą i najcenniejszą w Polsce kolekcją witraży, która przez wiele lat nie mogła być pokazywana z powodu złego stanu zachowania. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zakonserwować wszystkie witraże należące do Muzeum. To pierwsza i jedyna w Polsce konserwacja dzieł sztuki tego typu na tak dużą skalę.

 

Wystawa „Oręż europejski” pokazywana była od 25 czerwca do 29 września 2013. Była to pierwsza całościowa prezentacja bogatej kolekcji dawnego oręża ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawionych zostało około 500 zabytków powstałych od wczesnego średniowiecza do końca XIX wieku m.in. hełm zbroi rycerskiej z XVI w., strzelba skałkowa z XVII wykonana w słynnych rusznikarniach moskiewskiej Orużejnej Pałaty zapewne dla osoby z kręgów dworu carskiego oraz sztucer z XIX w., który został zdobyty przez wojska pruskie pod Waterloo z polowego powozu Napoleona I Bonaparte.

 

 


17.03.2014 r.

 

Premiera film dokumentalnego Marcina Bradke „Królowa Panoram. Dzieje Panoramy Racławickiej” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

To film opowiadający o kulisach powstania największego współcześnie płótna w Polsce: płótna Panoramy Racławickiej i przedstawiający jego skomplikowane dzieje. W obrazie występują świadkowie historii, którzy odwiedzali przed wojną „Panoramę” we Lwowie: Janina Duffek i Eugeniusz Burian, a także prof. Olgierd Czerner, Romuald Nowak (kierownik Panoramy Racławickiej), Ryszard Wójtowicz i Maria Regulińska (konserwatorzy dzieł sztuki). Narratorem opowieści jest dr hab. Piotr Oszczanowski, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

Fot. W. Rogowicz


10.03.2014 r.

 

Projekt:
„Konserwacja 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu”

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu może pochwalić się największą i najcenniejszą w Polsce kolekcją witraży, która przez wiele lat nie mogła być pokazywana z powodu złego stanu zachowania. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zakonserwować wszystkie witraże należące do Muzeum. To pierwsza i jedyna w Polsce konserwacja dzieł sztuki tego typu na tak dużą skalę.

 

 

Anioł, Niderlandy XVII w., przed i po konserwacji. Fot. A. Podstawka

 

 

Gazeta Wrocławska, "Świat zaklęty w szkle, czyli witraże ze zbiorów Muzeum Narodowego,
autor: Hanna Wieczorek

 


 

Średniowieczne witraże z Grodźca w konserwacji

Trwa konserwacja niezwykle cennych średniowiecznych kwater witrażowych pochodzących z Grodźca koło Złotoryi. Zabytki przekazane zostały do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1966 r. przez Głównego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Przez wiele lat czekały na konserwację.

 

Więcej


 

 

 

 

Cenne zabytki średniowieczne wróciły do Wrocławia
z Muzeum Narodowego w Warszawie

 

 

 

 

Jedno z najcenniejszych śląskich przedstawień rzeźbiarskich ukrzyżowania - Ukrzyżowanie tęczowe z kościoła św. Marii Magdaleny z 1. dwudziestolecia XV wieku wróciło do Wrocławia z Warszawy. Muzeum Narodowe we Wrocławiu odzyskało też rzeźby świętych Piotra i Pawła (początek XV w.) z poliptyku złotników wrocławskich z 1473 oraz popiersia św. Andrzeja i biskupa z retabulum kuśnierzy wrocławskich z 1497. Było to możliwe dzięki prowadzonej od lat przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Warszawie polityce łączenia zespołów zabytkowych, rozbitych w czasie i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej.

 

więcej

 


 

 

Film animowany Dobromiła Noska inspirowany obrazem

"Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki"

Petera Brueghela mł. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

 

 

 


Informacje archiwalne: