Teatr w Muzeum: Don K.

 

Scenografia rysowana na oczach widza, druki 3D, reżyseria live, eksperymenty dźwiękowe, a w efekcie spektakl-instalacja teatralna Don K. – oto efekt współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Cloud Theater.

 

Premiera miała miejsce 2 grudnia 2017 roku.

Muzeum zaplanowało cykliczne pokazy instalacji – najbliższy odbędzie się 23 lutego o godzinie 18.

 

 

Wyjście poza standardową przestrzeń teatralną to dla wielu zespołów nie lada wyzwanie. Podjął je Cloud Theater łącząc tradycyjne i cyfrowe środki wyrazu, w ten sposób tworząc własny język przekazu. W spektaklu Don K., powstałym z inicjatywy Muzeum Narodowego we Wrocławiu, język ten pozwala widzowi przekroczyć linię, która dzieli świat rzeczywisty od tego generowanego za pomocą technologii. Granice wyznaczone przez architekturę zostają poszerzone o scenografię rysowaną na oczach widza i wyświetlaną z projektorów w przestrzeni muzealnego budynku. W połączeniu z grą aktorską, setkami postaci wydrukowanych na drukarkach 3D, reżyserią live i eksperymentami z dźwiękiem pozwala to stworzyć żywy – i ulotny – eksponat muzealny.

 

 

fot. Tobiasz Papuczys

 

 

Reżyseria: Teo Dumski
Występują: Magdalena Górnicka-Jottard, Sebastian Siepietowski, Jacek Tuńczyk Fedorowicz, Teo Dumski

Konsultacja artystyczna: Patrycja Obara, Tobiasz Papuczys
Koordynator od strony Cloud Theater: Anna Śliwa
Koordynator od strony Muzeum Narodowego we Wrocławiu: Paulina Popiół

 

 

Kim jest główny bohater tego spektaklu?

Józef K.? Obywatel Kane? Don Kichot? Kim jest samotny człowiek, który dziesiątki razy – na koniu, pieszo i na kolanach – przemierzał świat w poszukiwaniu wolności dla wszystkich ludzi? Walczył z inercją postępu, skazując się na samotność wobec świata, historii, osobistych i narodowych oczekiwań, by w końcu spotkać się z samotnością wobec śmierci – nie tylko idei, ale i własnej? Cloud Theater włącza się do obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, we właściwy sobie sposób próbując opowiedzieć o niejednoznacznych losach polsko-amerykańskiego bohatera narodowego. Zainspirowani jego życiorysem wideo performerzy, aktorzy i muzycy tworzą spektakl-instalację teatralną, mierząc się z rozmaicie interpretowaną legendą Kościuszki: człowieka, który wyprzedzał swoje czasy odwagą myślenia, a wirowi historii uległ bez reszty. Narodowy bohater urasta tu do rangi symbolu, stając się projekcją największych marzeń i najpiękniejszych katastrof.

 

Więcej informacji:

Biogramy artystów

Plakat teatralny

 


 

Ze względu na architekturę holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz specyfikę scenografii spektakl należy oglądać na stojąco. Zachęca się publiczność do przemieszczania się w czasie trwania wydarzenia.

 


 

Bilety do nabycia w kasie biletowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu lub po wcześniejszej rezerwacji i wpłaceniu pieniędzy na konto Muzeum; numer konta: 92 1050 1575 1000 0005 0269 5836

 

Rezerwacja: tel. (71) 372 51 50 (51, 53), w. 333
kasabiletowa@mnwr.art.pl

 

Ceny biletów:
30 zł N, 20 zł U